niedziela, 12 kwietnia 2015

Obrus tutorial

Obrusik

Tym razem coś innego :) Postanowiłam zrobić mini tutorial jak uszyć obrus na balkonowy stolik.
Zaczynamy od pełnego przygotowania potrzebnych rzeczy.
Na zdjęciu powinny znaleźć się jeszcze szpilki i maszyna do szycia :)


i oczywiście stolik na który spróbujemy uszyć obrusik.


Zaczynamy od rozłożenia materiału najlepiej na podłodze lewą stroną do Nas. Dla mnie najłatwiej było odwrócić stolik, ale wiadomo gdyby był większych gabarytów to nie odważyłabym się go odwracać i wtedy już tylko zostaje nam dokładne zdjęcie miary.


Odrysowałam stół bardzo dokładnie, a później gdy go zszywałam razem z falbaną dodałam wrazie czego tak po 3-5 milimetrów.


Kolejno za pomocą większego kieliszka, odrysowałam na lewej stronie materiału falbany.


Połączyłam dwa kawałki materiału tak by móc je obszyć po linni. I tutaj zasugerowałabym aby te dwa kawałki były tej samej wysokości :) bo ja niestety wcześniej nie pomyślałam, chciałam zużyć mniej materiału i tym samym dodałam sobie dodatkowej pracy.Przy zszywaniu, nie wchodźmy za daleko ze szwem w miejscu łączeniu falban, bo przy odwróceniu na prawą stronę materiał będzie się brzydko układał i wtedy już nam nic innego nie pozostaje jak ponacinać te miejsca.

Następnie obcinamy nadmiar materiału. 
Aby falbany dobrze się układały musimy delikatnie ponacinać miejsca łączeń falban, ale trzeba to zrobić bardzo uważnie by nie zrobić dziur.


Odwracamy na prawą stronę i spinamy szpilkami razem z wcześniej przygotowaną górną częścią obrusu.I tutaj widać jak jedna z moich części niestety jest krótsza. Niestety robiąc taką krótszą stronę nie mamy na co liczyć że sama od siebie będzie się układać. 
Dlatego też przyszyłam ją zygzakiem.


Gdy nałożyłam obrus na stół-efekt nie powalał, bo jak widać na zdjęciu powstały małe wybrzuszenia. Może znikły by po rozprasowaniu, ale i tak mi się to nie podobało więc dzięki temu powstał pomysł ze wstążką- dzięki czemu obrus podoba mi się jeszcze bardziej :)


Pozdrawiam i życzę powodzenia przy szyciu :)
Isa

Ps. Zdjęcia obrusu w pełnej krasie jeszcze wkleję!

I oto obiecane fotki:


3 komentarze:

  1. Izuniu:) Obrusik rewelacja!!! zresztą jak wszystkie rzeczy,uszyte przez Ciebie. Chyba zaczniemy z Emilką składać zamówienia. Pozdrawiam Kasia

    OdpowiedzUsuń